ZEBRALARIN ÇİZGİLERİNİN NE İŞE YARADIĞINI ÖĞRENİNCE ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ

0
1660

Yeni bir araştırma, zebraların sahip oldukları çizgilerin, ölümcül hastalıklar taşıyan at sineklerinin üzerlerine konmasını engellediğine işaret ediyor.

Bristol Üniversitesi’nde yapılan araştırmada bazı atların üzerine zebra desenli örtüler örtüldü. Bir kısmına ise tek renk örtüler örtüldü.

Araştırma heyetinin başkanı Prof. Tim Caro’ya göre hayvanlara yaklaşan sinek sayılarında farklılık görülmedi. Ancak sineklerin çoğunun zebra desenli atlara yaklaşırken yavaşlayamayıp yalpaladıkları gözlemlendi. Bazı sineklerin de son anda ata konmaktan vazgeçip uçmaya devam ettikleri görüldü. Sineklerin, zebra desenli örtüsü olan atların üzerine konma oranlarının dörtte bir azaldığı tespit edildi. Araştırmanın sonucundan da anladığımız üzere zebraların çizgileri onların kamufle olmalarını sağlar. Bir başka deyişle zebraların çizgileri onlar için çok önemli bir savunma aracıdır. Zebraların çizgileri canlıların yaratılışındaki mükemmel düzene, canlıların tek bir Yaratıcı tarafından yaratıldığına dair çok önemli bir örnektir.

  • Peki ama zebra, at sineğinin bulaşıcı hastalık taşıdığını nereden biliyor?
  • Zebra, at sineklerinin kendisi için ölümcül olabileceğini, çizgili desenleri sayesinde at sineğinden korunacağını nasıl biliyor olabilir hiç düşündünüz mü?

Tabi ki ne zebranın ne de at sineğinin bunları bilmesi ya da planlaması gibi bir durum asla söz konusu olamaz.

Çok açıktır ki at sineğinin bulaşıcı hastalık taşıyan ısırıklarından korunmak için zebranın derisini tam da at sineğinin gözlerinin etkileneceği kalınlıkta ve uzunlukta beyaz çizgilerle yaratan Yüce Rabbimiz’dir. Bu örnek her şeyi bir hikmetle yaratan Yüce Rabbimiz’in sonsuz merhametinin ve ilminin delillerindendir:

“Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah’tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, Güneş’e, Ay’a ve yıldızlara Kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O’nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne Yücedir.” (Araf Suresi, 54)