Kuşlar, Soğuk İklimlerde Embriyolarını Sıcak Tutmak İçin Daha Koyu Yumurta Bırakıyor!

0
1752

Kuşlar saf beyazdan mavi-yeşile ve kırmızımsı kahverengine kadar çok çeşitli renk ve desenlere sahip yumurtalar bırakır.

Yapılan araştırmalar iklimin, bırakılan yumurtanın renginde önemli bir yeri olduğunu gösteriyor.

Kuşların yumurtalarının rengi ve parlaklığı onları doğru sıcaklıkta tutmada kilit bir rol oynar. Yumurta kabuğu rengi embriyonun sıcaklığını düzenlemede önemli bir rol oynuyorsa, daha soğuk ortamlarda yaşayan kuşların yumurtaları daha koyu renkli olmalıdır. Bilim adamları bu hipotezi test etmek için 634 kuş türü için yumurta kabuğu parlaklığı ve rengi ölçtü. Bu sayı takım olarak adlandırılan 40 büyük tür grubunun % 36’sını yani tüm kuş türlerinin yüzde 5’inden fazlasını temsil ediyor.

Bunlar her bir türün üreme aralığında haritalandırıldı ve en soğuk ortamlardaki (en az güneş ışığına sahip olanlar) yumurtaların belirgin derecede daha koyu olduğu tespit edildi. Bu tüm yuva tipleri için geçerliydi.

Ayrıca koyu renkli yumurta kabuklarının daha hızlı ısındığını ve kuluçka sıcaklığını beyaz yumurta kabuklarından daha uzun süre koruduğunu doğrulamak için evcil tavuk yumurtası kullanılarak deneyler yapıldı. Yapılan deneylerin sonuçları renkli yumurta kabuklarının daha az güneş ışığına ve daha düşük sıcaklıklara sahip yerlerde bulunduğunu ve gelişmekte olan embriyoyu sıcak tutmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

Bütün bu çalışmalar gösteriyor ki Yüce Allah canlıların soylarını devam ettirebilmeleri için onları çeşitli sistemlerle birlikte yaratmış, bu sistemler ile de canlıyı üremenin gerçekleştiği ilk andan itibaren koruma altına almıştır. Nitekim memelilerde yavrular, anne karnında plasenta içinde gelişmelerini tamamlarken, diğer birçok canlı türünün yavrusu anne karnının dışındaki bir ortamda dünyaya gelir. Anne rahmi dışındaki ortamda gelişen ceninin dünyadaki dış etkilere karşı son derece savunmasız olduğu düşünülebilir. Ancak aksine bu savunmasız yavrular için yaratılmış yumurtalar yavrular dünyaya gelene kadar onlar için çok konforlu ve dayanıklı birer yuva olurlar.

Peki, şimdi biraz düşünelim: Henüz doğmamış, akıl ve muhakemeden yoksun bir canlının, kendisi için en konforlu, en uygun sıcaklıktaki ortamı oluşturamayacağı, kendi ihtiyacına en uygun besin maddelerini bilip bu ortamda üretemeyeceği, kabuğun içindeyken dışarıdaki ortamın iklimini görüp o iklime en uygun yumurta rengini seçemeyeceği ortadadır. Her canlı türünün ihtiyacına uygun olarak yaratılan yumurtaların tüm bu özellikleri, Yüce Allah’ın kusursuz yaratışının, merhametinin, aklının ve sonsuz ilminin göstergelerinden sadece bir tanesidir. Allah bir ayette şöyle buyurmaktadır:

“Göklerde ve yerde olanların tümü Allah’ı tesbih etmiştir. O, üstün ve güçlü (aziz) olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Hadid Suresi,1)