Nature’s Sand Artist: Sand Bubbler Crab  – Kum sanatçısı – Kum kabarcığı yengeci

1-Resimde gördüğünüz kum rengi küçük yengeçlerin adı kum kabarcığı yengeci. Bu ismi almasının sebebi rengi değil, kumlara verdiği enteresan şekiller. Hepiniz kum sanatçılarının kumlara verdiği güzel şekilleri görmüşsünüzdür. Bu kez sanatçımız 1 cm çapındaki bir yengeç.

sand-bubbler-crab-136-768x511

2- Bu yengeçlerin yuvarlak bir gövdesi, uzun ve düz kıskaçları ve kıllı bacakları var. Gözleri ise kafasının tepesindeki uzantıların ucunda; yer altındaki yuvasına girdiğinde çevresini gözleyebileceği şekilde özel bir konumda yaratılmış.

sand-bubbler-crab-156-768x510

3- Hint-Pasifik’in bazı tropikal bölgelerindeki kum plajlarında yaşayan bu yengeçler, küçük boyları ve kumun üzerinde kamufle olacak şekilde yaratılmış olan renkleri nedeniyle pek göze çarpmazlar. Ancak meydana getirdikleri minik kum toplarından oluşan şekiller kumsalda küçük sanat eserleri olarak çok güzel bir görüntü oluştururlar.sand-bubbler-crab-42-768x576

4-Peki yengeçler kumsalı neden böyle süslerler? Aslında kum yengeçleri, kumların üzerinde kalmış olan mikroskobik boyuttaki organik kalıntıları yerler. Gelgit yaşanan sahilde, yükselen sular geri çekildiğinde ortaya çıkarlar ve kumu eleyerek sulardan geriye kalmış olan kalıntıları toplamaya başlarlar.
Burada yengeçler bir kediyi çizmeye çalışmış.

hermit-crab-sand-ball-construction-galaxy-flower-10

5- Kumları aşağı doğru eğik olan kıskaçlarıyla alır ve ağızlarına götürürler. Ağızlarında besini ayırır ve geriye kalan kumu minik bir top haline getirmiş olarak arkalarına atarlar. Burada koşan bir ata benzetebiliriz.

http-inlinethumb19.webshots.com-22674-2749911300104237032S500x500Q85

6-Bu yöntemle kum sanatçısı unvanı alacak bir eser meydana getirirken, aynı zamanda bıraktıkları işaret sayesinde aynı kumu iki kez elemekle zaman ve enerji kaybetmemiş olurlar.
Sanatçı yengeçler burada bir  balık çizmişler.

sand-bubbler-crab-65-768x512

7-Yani bu işlemde hem Sani (Sanatçı) ismiyle Allah’ın doğada yarattığı sanatın bir örneğini görmüş oluruz, hem de Rezzak (Rızık veren) ismiyle bu canlı üzerindeki şefkatinin eserini. Burada da vatoz balığını görüyoruz.

sand-bubbler-crab10-768x576

8-Biz gelgit sonrası kumların üzerindeki kalıntılardan haberdar dahi olmazken, başka bir canlı için Allah burada hayatını sürdüreceği besinler var eder. Allah her şeyin hakimidir ve her şeyi bir ölçüyle yaratandır.

Yere (gelince,) onu döşeyip-yaydık, onda sarsılmaz-dağlar bıraktık ve onda herşeyden ölçüsü belirlenmiş ürünler bitirdik. (Hicr, 19)

sand-bubbler-crab-175-768x564

Bu yengeçler diğer canlıların görüntüsünü kuma çizmeyi seviyor fakat şuuru olmayan bu canlıların yeteneği nerden geliyor? Resim kursuna mı gitmişler, sanatçı birinden ders mi almışlar? 🙂 Tabi ki hayır. Bu küçücük canlılar Allah’ın ilhamıyla sanat eserleri ortaya koymaktadırlar.

Kaynak:http://dusuneninsanlaricin.com/kucuk-kum-sanatcisiyla-tanismak-ister-misiniz/