Jeweled top snail (Calliostoma annulatum) Bu salyangoz 30 cm gibi ebatlara ulaşabilir.

salyangomor

8 veya 9 tane renkli halkalardan her biri parlak sarı ile mor renklerde olur.

salyangozmor

Spirallerde resimlerde de görüldüğü gibi boncuk gibi çıkıntılar var.  Variegatum and ligatum salyangozları da benzer desenlere sahiptir.

Calliostoma annulatum

Hyroid denen zehirli canlıları yerler. Diatomlarla ve çeşitli alglerle beslenirler.

2676376768_184f6935c2_b-768x617

Alaskanın kuzeyinden Meksika’nın kuzeyine kadar bulunur. 42 metre derinlikteki kayalıklarda yaşayanlar da var.

8602929525_ab233bebda_b

Salyangozların vücutları, ayak adı verilen güçlü bir kastan oluşur. Bu ayak da, çok sayıda küçük kastan oluşur.

bluering-topsnal_kevin-lee

Kasların çokluğu aşağı ve yukarı, dalga şeklinde hareketleri mümkün kılar. Salyangozların hem okyanus zemininde, hem de yerde sürünebilmeleri, kimi zaman duvara veya ağaca tırmanıp, kimi zaman da ters bir şekilde asılabilmeleri bu hareket kabiliyetinin son derece kompleks detaylarla donatıldığını bize gösterir.

BRtopsnail_111125-L-768x511

Salyangozun hareketine, özel kas sistemi dışında, vücudunu kaplayan mukus isimli sıvı da yardım eder. Bu sıvı detaylı olarak incelendiğinde, üstün bir akıl gerektiren özelliklere sahip olduğu açıkça görülecektir.

calliostoma_annulatum-1

Tıpkı bir arabanın yeni dökülmüş bir asfalt yolda daha rahat hareket edebilmesi gibi, mukus da sürtünme kuvvetini azaltarak, salyangozun daha rahat ve nispeten daha hızlı ilerlemesini sağlar.

Calliostoma_annulatum

Ayrıca aynı, bir arabanın toprak bir yolda seyahat ederken hasar alabileceği gibi; böyle bir ortamda hareket eden salyangoz da zarar görebilir. İşte bu durumda bu sıvı keskin ve sert yüzeylere karşı salyangozu korur.

Ayrıca aynı, bir arabanın toprak bir yolda seyahat ederken hasar alabileceği gibi; böyle bir ortamda hareket eden salyangoz da zarar görebilir. İşte bu durumda bu sıvı keskin ve sert yüzeylere karşı salyangozu korur.

Mukusun koruyucu özelliği o kadar kuvvetlidir ki; salyangoz jilet ya da bıçak gibi son derece keskin yüzeylerde bile hiçbir şekilde hasar görmeden, hatta bir çizik dahi almadan ilerleyebilir.

jeweled-top-snail-becky-anders-768x509

Hem sert hem de yumuşak olan yapısı koruyucu bir kalkan oluşturur:  Mukus o kadar özel yaratılmıştır ki; salyangozun yumuşak bir şekilde üzerinden kayıp gitmesine izin verirken; bir yandan da kuruduğu zaman adeta bir mermer kadar sert olur.

Salyangozlar

Salyangozlar, zaman zaman kabuklarına çekildiklerinde, evlerinin kapılarını bu sıvı ile kapladıkları zaman, kabukları adeta bir çelik kapı gibi dışarıdan girilmesi imkansız hale gelir.

070609_BRTsnail10-L-768x525

Salyangozun hareketindeki bu mükemmel yapı, Rabbimiz’in üstün yaratma sanatını gözler önüne serer. Doğadaki canlı cansız tüm varlıklar gibi salyangozun hareket sistemi de Yüce Allah tarafından kusursuz bir biçimde oldukça ince detaylarla birlikte yaratılmıştır.

Kaynak: http://dusuneninsanlaricin.com/14-resimde-mor-ve-sari-mucevherli-salyangoz/