Gökyüzünün Renkli Süsleri Yıldızlar

0
2946

“Şüphesiz Biz dünya göğünü ‘çekici bir süsle’, yıldızlarla süsleyip-donattık.”

(Saffat Suresi, 6)

Süs, insanın fıtratı gereği ruhunun çok hoşuna giden bir detay. Sonsuz yüce Rabbimiz Sani sıfatıyla gökyüzünü yıldızlarla süsleyerek sanatını bizlere sergiliyor. Yıldızları çeşitli renklerde görmemiz de ayrı bir güzellik. Özellikle fazla ışığın olmadığı bir ortamda gökyüzüne baktığımız zaman, farklı renklerde yıldızların olduğu hemen dikkatimizi çeker. Bazı yıldızlar kırmızı, bazı yıldızlar mavi renkte görülür. Yıldızların rengi, kütlelerine ve sıcaklıklarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kırmızı Renkli Yıldızlar

 

Örneğin evrende en çok bulunan yıldızlar kırmızı cücelerdir. Kırmızı cüceler isimlerinden de anlaşılacağı üzere kırmızı renkte ve küçük kütleli yıldızlardır. Yüzey sıcaklıkları 3500oC olan bu yıldızlar çok az ışıma yaparlar ve yakıtlarını yavaşça kullandıkları için daha uzun ömre sahiptirler. Ancak küçük oldukları için bizim gökyüzünde gördüğümüz kırmızı yıldızlar, kırmızı cüceler değil, ömürlerinin sonuna yaklaşan kırmızı devlerdir…

Mavi Renkli Yıldızlar

 

Evrendeki en sıcak yıldızlar mavi renktedir. Yüzey sıcaklıkları 10.000 oC’den başlar ve 40.000 oC’yi bulabilir. En yüksek enerjili, en kısa dalga boylarına sahip ışımayı yaparlar. Mavi renkli yıldızlar mavi renge ek olarak gözümüzün ışık tayfında göremediği bölgelerden mor ötesinde de (ultraviyole) ışıma yaparlar.

Galaksimizin Yıldızı Güneş Neden Sarı?

 

Bizim galaksimizin yıldızı olan Güneş sarı cüce sınıfında yer alır. Güneş’in yüzey sıcaklığı 5500 oC’dir. Güneş de diğer yıldızlar gibi farklı dalga boylarında ışımalar yapar. En yüksek ışıma yaptığı dalga boyu ise yeşil renge denk gelir. Yeşil rengin dalga boyu, ışık tayfında kırmızı ve mavi tonlarının arasında kaldığı için bu ışımaların birleşiminde Güneş beyaz renkte görünür. Fakat Güneş ile bizim aramızda Dünya’mızda yer alan atmosfer tabakası bulunur. Atmosferde kısa dalga boylu mavi tonlar saçılıma uğradığından dolayı Güneş’i gündüz saatlerinde sarı olarak algılarız.

Adeta bir alev topu olan bu yıldızlar, Sonsuz Rahmet Sahibi Rabbimizin koruması ile evrende bize hiçbir zarar vermeden, gökyüzünün süsleri olarak ömürlerini devam ettiriyorlar. Bizler için bu muhteşem süsleri yaratan Hakimler Hakimi Allah’ımıza hamd olsun.