1- Yeni Zelanda’da bulunan bir mağara. Adından da anlaşılabileceği gibi bu mağarayı özel kılan şey, karanlıkta parlayarak avlarını üzerlerine çeken glowworm’lar.Bu organik larvalar, kimyasal bir reaksiyonla çalışan, simsiyah kavernöz alanı aydınlatmakla görevlendirilmiş biyolüminesens mikroorganizmalar kolonisinden ibaret.

2- Arachnocampa Larvaları, mağaranın tavanından sarkarak, her biri 30- 40 cm. uzunluğundaki mukus damlacıklarını tutarlar. Bunlar, avı kendilerine çekmek için parlarlar. Pırıltı, kimyasal reaksiyonla, lusiferin enzimi üretimlerinin sonucudur.

JosephMichaelLuminosity2.jpg.653x0_q80_crop-smart

3- NZ. türü, Glowworm, Yeni Zelanda faunasının en ilginç böceklerindendir. Nemli gölgeli yarıklarda, yağmur ormanlarında, eğrelti yaprakları altında, kireçtaşı mağaralarında, kullanılmayan maden tünellerinde oluşurlar. Waitomo Mağarası, solucan larvalarının on binlercesi sayesinde ışıldamaktadır.

JosephMichaelLuminosity3

4- Ateşböceği olarak tanımlanamayan, ama Yeni Zelanda sivrisinek ailesine ait bir sinek türüdürler. Larva, bir mukus ve ipekten tünel şeklinde yuva ve aynı malzemelerden oluşan bir olta ile, bir dizi askıyı hazırlar. Her olta, düzenli aralıklarla boncuk bir dizi görünüm veren mukoza damlacıkları dizilerini taşıyan ipek uzun iplikten oluşmuştur.

JosephMichaelLuminosity4.jpg.653x0_q80_crop-smart5- Damlacık boyutunun çapı 1 mm. kadardır. Bir glowworm, kanatlı böceğin yaşam döngüsü içindeki larva aşamasıdır. Bir kibrit çöpü kadar büyür ve kurt gibi görünür. Glowworm’un birçok farklı türleri vardır.

JosephMichaelLuminosity56- Yeni Zelanda’daki tür ise, bir arachnocampa luminosa yani, ‘’ışık üreten’’ anlamına gelen türü. Bu tür; havadaki oksijenle, yaydığı kimyasallar arasındaki tepki olan Biyolüminesans sayesinde ışık üretir. 

7- Böcekler ışığa doğru uçar ve glowworm da, gıdasını yakalamak için aşağı sarkar, bu yapışkan hatlara takılan avlar, besini olur.

glowing-worms-new-zealand-108- Larva aşaması, yaratığın hayatındaki en uzun aşamadır ve 9 ay civarında sürer. Daha sonra, koza içinde pupaya dönüşür ve büyük bir sivrisinek gibi görünen, çift kanatlı uçan böcek, olarak ortaya çıkarlar.

waipu-caves9- Allah Dünya’nın her yerinde güzel canlıları sebep kılarak bize muhteşem bir şölen izletmektedir.

p117979549

Kaynak:http://dusuneninsanlaricin.com/8-resimde-glowworms-magarasi-yeni-zelanda/