1- Mücevher Böceği  – JEWEL BEETLE – CHRYSOCHROA FULGENS

Yaşam alanı Tayland’dadır. Bu muhteşem reklere sahip kanatlı böcek maximum 4cm gibi bir boya ulaşır.

4905565932_7db7167de7

4905565932_7db7167de7

2-Çiçek Böceği – FLOWER BEETLE – SMARAGDESTHES AFRICANA OERTZENI 

Bu yanar döner böcekler sanki bir böcek değilde başka bir gezegenden gelmiş gibi. Kongo, Uganda, Tanzanya de Afrotropikal bölgelerde çokca bulunur. Ayrıca nefes kesici olan yeşil, kırmızı ve mor kombinasyonuyla bir çok evde evcil hayvan olarak da görebilirsiniz.  Ayrıca yetiştirilmesi kolay ve gelişimi çok hızlıdır.

oertzen2 oertzen2

3-Gökkuşağı Zırhlı Böcek – RAINBOW SHIELD BUG – CALIDEA DREGII

Eğer Mozambik, Tanzanya veya Kamerundaysanız ve bir gökkuşağı bulursanız Gökkuşağının ardından bu böceğin oluşumunu teori olarak ortaya atabiliriz. Tabi ki şaka J Ama göz kamaştıran renklerine baktığınızda bize hak vereceksiniz. Jatropha (Hint Fıstığı) bitkilerini yedikleri için zararlıdırlar. Bu bitkiler zehirlidir, yağı hiç bir proses gerektirmeden bioyakıt olarak kullanılabilir olması günümüzde Jatropha’ya ŞAHANE BİTKİ sıfatını kazandırmıştır.

Screen-Shot-2014-10-26-at-4.21.37-PM

Screen-Shot-2014-10-26-at-4.21.37-PM

4-Picasso Böceği – PICASSO BUG – SPHAEROCORIS ANNULUS

Desenleriyle Picasso sanatını andıran bu böcek Sahra-altı ve kuzey doğu Afrika da çok bulunur. Delici hortumu sayesinde çeşitli bitkilerin özü ve nektarla beslenir. 2 ay içinde deri değişimi yapar.

stinkbug_mozambique

stinkbug_mozambique

5-Kurbağa bacaklı yaprak böceği- FROG-LEGGED LEAF BEETLE – SAGRA BUQUETI

Kurbağaya bacağına benzeyen arka bacakları çok güçlüdür. Arka bacağına nazaran diğer bacaklar oldukça küçüktür.  Erkelerin bacakları dişilerden daha büyüktür.

Sagra_buqueti

Kaynak:http://dusuneninsanlaricin.com/dunyanin-en-guzel-5-bocegi/