The Disco Scallop, or Electric Flame Scallop (Ctenoides ales)  

Disko Deniz Tarağı’nın doğal ortamı: Orta Hindistan pasifik tropikal suları boyunca yaygındır. Disko Deniz Tarağı veya Alevli Deniz Tarağı bizlere disko ışıklarına benzer bir gösteri sergiliyor.

Bilimadamları yıllardır canlının ışık mekanizmasını araştırdılar ve 2014 yazında bu türün deniz feneri balığında bulunan mekanizmayla benzerlik taşıdığını söylediler.

Biyolog  Michael Byrne, Ateş Böceği ve Fener Balığının yeni ışık yayan biyolüminesans organizmaya sahip olduğunu ama bu türün ortam ışığını manipüle edebilen silis küreler ürettiğini söyledi.

Biyolüminesans, canlı bir organizma tarafından kimyasal bir reaksiyon esnasında kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürülerek ışık üretilmesi ve ışık yayılmasıdır.

electric-flame-scallop

İstiridyenin dudak uçlarının bir tarafı nano hassasiyetinde ışığı yansıtırken diğer tarafı ışığı emiyor ve kırmızımsı bir renk çıkarıyor. İki tarafın hızlı etkileşimiyle parlak disko ışığında bir efekt ortaya çıkıyor.

Kısacası, kabuk boyunca uzanan elektrik akımı ışığı yansıtan doku tarafından üretilir. Beyaz yansıtıcı dokudan kırmızı dokuya ileri geri dönüşüm, yanıp sönme görünümünü yaratır.

Işıklar, deniz tarağının besin kaynağı olan planktonların ilgisini çektiği düşünülüyor. Yaklaşık 40 gözü var ama kendi ışık şovlarını görüp görmediklerini henüz bilinmiyor.

QftqutR

Allah her canlıyı, gökleri ve yerleri bizim zevk alacağımız şekilde süslemiştir.

Kaf Suresi, 6. ayet: Üzerlerindeki göğe bakmıyorlar mı? Biz, onu nasıl bina ettik ve onu nasıl süsledik? Onun hiçbir çatlağı yok.

tumblr_mmteamnxpr1rxyvj1o1_500

Kaynak: http://dusuneninsanlaricin.com/10-resimde-disko-deniz-taragi/