1- Kendine yapraktan zırh yapmış tırtıl ilk defa görülüyor. İlginç bir davranış sergileyen tırtıl Peru’da keşfediliyor. Yaprakları tüp şekline getirip içinde sürükleniyor. Ağaç altındaki çalılıklar arasında yaprağın içinde sürüklenerek ilerliyor.

Bagworm-6051-001a

2- Bir tırtılın bu şekilde hareketi daha önce görülmemişti. Joe Hanson tarafından görüntüsü alınıyor. Hanson tırtıla dokunduğunda tırtıl kendini koruma amaçlı yaprağın içine çekiyor. Bu da tırtıla zırhlı bir şövalye görünümü veriyor. Hanson tırtılın bu davranışını kendini koruma amaçlı yaptığını düşünüyor.

tırtıl

3-Tırtılların kendisini korumak için alışılmadık stratejiler kullandığı bilinmektedir.

tırtıl2

4- Bazıları eşek arılarına karşı “Donma ve Düşme” savunması kullanır. Eşek arısı uçarken tırtıl yenmekten kaçınmak için kasıtlı olarak yapraklardan düşüyor.

tırtıl3

5- Bazıları da kıvrılarak kuş dışkısı görünümü veriyor.

tırtıları

6- Bazıları da ağzından kötü kokulu bir sıvı püskürtüyorlar

tırtılkabuğu

7- Ama bu tırtıl taşınabilir yaprak ile sığınak oluşturup kendini koruyor. Hanson, yaprağın ağ ile yapıştırıldığını iddia ediyor. Hanson ve meslektaşlarının topladığı dört numunede görülen yaprak tüpün merkezinde belirgin bir çıkıntı vardı. Hanson, tırtılın içeride iken rahat bir şekilde harekat etmesi için bu şekilde olduğunu söyledi.

kamufilajtırtıl

8- Bu kadar küçük bir canlının böylesine profesyonel bir şekilde kendini kamufle etmesi insanı hayrete düşürüyor ve aklımıza gelen soru şu oluyor  “Bu canlı kendini kamufle etmeyi nereden biliyor?” Bu canlıya bu derece müthiş bir kamuflaj yeteneğini veren sonsuz ilim sahibi yüce Allah’dır.

Kaynak: http://dusuneninsanlaricin.com/8-maddede-kamuflaj-ustasi-kucuk-tirtil/