Geçtiğimiz günlerde Amerikan Kalp Birliğinin yayınladığı makalede yeni bir çalışmanın sonuçları yayınlandı. Bu araştırmaya göre hayatta bir amacı olan insanlar kalp hastalıkları ve felç riskine karşı daha dirençli oluyorlar.

New York’ta iki ayrı hastanedeki 137 binden fazla kişi üzerinde onu aşkın araştırma yapıldı. Bu araştırmada insanın hayatta bir amacının olmasının kalp hastalıkları üzerindeki etkisi incelendi. Elde edilen bulgulara göre hayatında amacı olan insan %23 oranında yaşamlarının uzun olduğu ve %19 oranında daha az kalp krizi felç ve balyas ameliyatı geçirdikleri tespit edildi. Hastahane kardiyolarından doktor Randy Cohen‘a göre :

“Yaşamak için bir amaca sahip olmak ve bunu geliştirmek kalbimizi koruyor ve bizi hayatta tutuyor. Sağlığımız için kendimize neden yaşadığımızı ve bu hayattaki amacımızı sormamız gerekiyor.”

Daha önceki bilimsel çalışmalarda depresyon ve belirtilerinin kalp hastalıklarının arttırdığı olumlu düşünmenin ve sosyalleşmenin ise kalp hastalıklarını azalttığı tespit edilmiştir. Bu yeni çalışmada ise sağlıklı olmak için hayatta bir amaç edinmenin nedenli önemli olduğu bilimsel olarak kanıtlamıştır.